charwil1409 charwil1409
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

A package of 8 count batteries costs $6.16. A package of 20-count AA BATTERIES COSTS $15.20.

Respuesta :

diamondtate01
diamondtate01 diamondtate01
  • 03-03-2021
The unit price of the 20 pack is $0.79 and the unit price for the 8 pack is $0.80.

Simply Take the price of the pack of batteries divided by the number within the pack.
$6.40 / 8 == $0.80
$15.80 / 20 == $0.79
Answer Link

Otras preguntas

If events A and B are INDEPENDENT, then A) A and B must occur together. B) A and B cannot occur together. C) A and B must occur simultaneously D) A's occurr
solve pls[tex] {4}^{2x + 1} = 3[/tex]​
PLZZZZ HELP IM TAKING THE TEST RIGHT NOW!! In the characters' culture, what is the main purpose of marriage? to preserve the group's traditional way of life to
A price increases from $82 to $89.38. What is the percent change
A 2.0 µF capacitor is charged through a 50,000 ohm resistor. How long does it take for the capacitor to reach 90% of full charge?
A solution that contains many dissolved molecules in a fixed amount of solution is called
What are the answers to 8-12?
How do you do this please help ?
Name two things the ozone layer blocks?
In which military campaign did Lewis Halliday and Basil Guy win Victoria Crosses in 1900?